NATO, Ukrayna Üzerinden Dünyayı Harbe Sürüklüyor

Ocak 27, 2022

convoy crimea

Yukarıda: 18 Ocak 2022’de Rus silahlı araçlarından oluşan bir konvoy Kırım’da bir otoyolda ilerliyor.

27-01-2022: Dünya, NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) güçlerinin dengesiz eylemleri ve Rusya Federasyonu’na karşı sonu gelmez düşmanlıkları nedeniyle bir kez daha nükleer savaş tehdidi altında. Batı’nın şirket medyası, Rus hükümeti bunu düşündüğünü bile defalarca reddederken, “Rusya Ukrayna’yı işgal etmek üzere” gibi temelsiz iddialarla çalkalanıyor. Aslında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Birleşik Krallık (İngiltere) hükümetleri, 2014’ten beri her yıl “Rusya Ukrayna’yı işgal etmek üzere” diye uyarıyor – ama bu hiç olmadı. [1] 2014’te ABD hükümeti, “UkroNazileri” ve Rus karşıtı aşırı sağ paramiliter örgütleri harekete geçirerek o zamanki Ukrayna hükümetinin devrilmesini organize etti. [2] ABD ve NATO’nun o dönemki hedefi bugün olduğu gibi Rusya’ydı. ABD emperyalizminin elbette hiçbir çekincesi yok ve umutsuz hedeflerini gerçekleştirmek için Suriye’de IŞİD ve El-Kaide’yi veya Ukrayna’da harfi harfine Nazileri finanse edip silahlandırmaktan geri durmadı.

EuroMaidan Darbe Güçleri Ukrayna’yı Parçaladı

Kiev’deki şiddetli 2014 “EuroMaidan” darbesi, uzun süredir NATO tarafından planlanan Rusya’nın kuşatılmasına yönelik bir başka adımdı. Bugün İngiltere’deki The Guardian gibi Batılı şirket medyaları nefes kesen bir ikiyüzlülükle, 2014’te Rusya’nın Ukrayna’yı “işgal ettiğini” ve Kırım’ı “ilhak ettiğini” iddia ediyor. [3] Çok az şey gerçeklerden daha uzak olabilir. Gerçekte, ABD hükümeti, Nazilerden ilham alan Azak Taburu ve Sağ Sektör barbarları tarafından desteklenen Rus karşıtı aşırılıkçıları Kiev’de iktidara taşıdı. Tarih boyunca ve ezici bir çoğunlukla etnik olarak Rus olan Kırım, Rusya’ya yeniden katılmak için bir referandumda oy kullandı. %81.37’lik bir katılımla, Kırımlıların %95’inden fazlası gönülden Rusya’ya dönüş lehinde oy kullandı. [4] Bu rakamlar göz önüne alındığında, bunun bir “ilhak” olduğunu iddia etmek akıl dışıdır. Hemen hemen tüm Kırımlılar kendilerini Rus olarak görüyor ve diğer seçeneğin Nazi yönetimindeki bir Faşist darbe hükümeti altında yaşamak olduğu düşünüldüğünde, bu yönde oy kullanmaları hiç şaşırtıcı değil.

Benzer şekilde, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yaşayanların %90’ından fazlası, bir referandumda kendi cumhuriyetlerini kurmak yönünde oy kullandı ve ABD destekli Nazilerin Kiev’de hakimiyet kurmasını reddetti. [5] O zamandan beri, Ukrayna hükümeti Donetsk Halk Cumhuriyeti’ne (DHC) ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’ne (LHC) karşı savaş veriyor, kaos yaratıyor. Batı, elbette, Donetsk ve Lugansk’ın “Rus destekli” olduğunu iddia ediyor, ancak aslında Rus yönetimi bu bölgelere hiç girmedi, hatta DHC veya LHC’yi resmi olarak tanımadı bile, sadece (Novorossiya’yı oluşturmak üzere birleşen) Donbass’a ekonomik yardım sağlıyor. [6] Rus hükümetinin bol ihtiyatlılığına rağmen, DHC, LHC ve Kırım, dünya işçileri tarafından ABD destekli ve Nazi esinli Kiev merkezli aşırı sağ güçlerin saldırısına karşı savunulmalıdır. Tüm emekçilerin Faşizmin her türünden özgür yaşama hakkı vardır.

Avrupa Hükümetleri Bölündü

Avrupa hükümetleri, Washington’un Rusya’ya yönelik aşırı provokasyonlarının arkasında birleşmiş değil. Birleşik Krallık hükümeti, Rusya’nın Kiev’de bir kukla hükümet kurabileceğine dair gülünç iddialarda bulundu [7] ve gerilimi daha da alevlendirdi. Öte yandan, Alman hükümetinin Rusya ile bir çalışma ilişkisini sürdürmesi gerekiyor ve bu sadece Kuzey Akım 2 boru hattı üzerinden gaz tedariki ile sınırlı değil. Geçtiğimiz günlerde Alman Koramiral Kay-Achim Schönbach, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “saygıyı hak ettiğini”, Kırım’ın Ukrayna’ya “asla” geri dönmeyeceğini ve Rusya’nın “Ukrayna toprağının küçük bir parçasıyla” ilgilendiğini ileri sürmenin “saçma” olduğunu beyan ettikten sonra görevinden istifa etti. [8] Rusya’nın – yıllardır Batı’ya ısrarla ifade edilen – temel kaygısı, Ukrayna’nın NATO’ya katılmasına izin verilemeyeceğidir. Ne yazık ki ABD hükümeti son ABD-Rusya ve ABD-NATO müzakereleri sırasında bu tamamen makul talepleri kesin olarak reddetti. [9]

Washington ayrıca, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Başkan Putin’den sözde Ukrayna işgalini Pekin Kış Olimpiyatları gerçekleşene kadar ertelemesini talep ettiğine dair kanıtsız bir iddiayla Çin Halk Cumhuriyeti’ni (ÇHC) konuya dahil etmeye çalıştı. ÇHC Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, bu tür raporları “tamamen kurgu” ve Rusya ile ÇHC’nin arasını açmaya yönelik bir girişim olarak öfkeyle reddetti. [10] ABD devleti, Rusya ve Çin’e asılsız suçlamalarda bulunurken, Ukrayna’nın içinde de tehlikeli ateşler yakmaya devam ediyor. Yahoo News, geçen hafta, CIA’in 2015’ten bu yana Ukrayna özel harekat kuvvetleri için gizli bir eğitim programı yürüttüğünü bildirdi. Eski bir CIA yetkilisi, Güney ABD’de açıklanmayan bir yerde yürütülen programın, Ukraynalılara “Rusları nasıl öldüreceklerini” öğreten “bir isyan eğitimi” olduğunu ifade etti. [11]

Yaklaşmakta olan bu dünya savaşı, aslında Batı emperyalizminin empoze ettiği Kovid aldatmacasının doruk noktası olacaktır. Koronavirüs gerçekten var olabilir, ancak iki yıl boyunca uygulanan kasıtlı ekonomik buhran, işçi sınıfının tarihsel olarak eşi görülmemiş siyasi baskısı pahasına küresel kapitalizmi “sıfırlama” girişimiydi. İki yıllık karantina ekonomik “yeşil filizler” üretmedi, dolayısıyla egemen sınıfların son çaresi bir dünya savaşı. Rus hükümetinin de düzmece Kovid anlatısını kabul etmesi, Washington ve Londra’nın gülünç gündemine taviz verip teslim olmanın hiçbir şekilde onları size karşı aşırı şiddet kullanmaktan alıkoymayacağının bir başka örneğidir.

Dünyanın emekçi halkları, hem Kovid yalanını hem de dünya savaşı tehdidini sona erdirmek için eşsiz bir fırsata sahip. Özgürlük hareketinden, açık işçi sınıfı liderliği ve alternatif devlet iktidarının yeni türeyen organlarına temel teşkil edebilecek grev komiteleri için bir mücadele ortaya çıkmalıdır. Temel medeni ve demokratik hakların askıya alınmasına son verilmesini talep eden tüm partiler bu ortak cepheye dahil edilmelidir. Bu katman içinde Marksistler, özgürlük hareketini sosyalizmin düşman olmadığına, totaliterlik ve dünya savaşından tek kurtuluşun bir işçi devleti inşa etmekten geçtiğine ikna etmek için çalışmalıdır. Bu devlet, Kovid fanatikleri dahil, her türlü irticaya karşı savunulmalıdır. Kapitalizm can çekişiyor – şimdi devrilmesi gerekiyor. RUSYA’YA KARŞI SAVAŞA HAYIR!

İŞÇİLER BİRLİĞİ

http://www.redfireonline.com

E: workersleague@redfireonline.com

[1] https://southfront.org/uk-us-accuse-russia-of-preparing-regime-change-in-ukraine/ (26-01-2022)

[2] https://moderndiplomacy.eu/2018/06/04/how-and-why-the-u-s-government-perpetrated-the-2014-coup-in-ukraine/ (26-01-2022)

[3] https://www.theguardian.com/world/2022/jan/02/russia-invade-ukraine-enormous-sanctions-schiff (26-01-2022)

[4] https://islam.ru/en/content/news/957-crimeans-referendum-voted-join-russia-preliminary-results (26-01-2022)

[5] https://www.verityweekly.com/the-peoples-republics-of-lugansk-and-donetsk/ (26-01-2022)

[6] https://english.pravda.ru/russia/145228-russia_donbass/ (26-01-2022)

[7] https://au.news.yahoo.com/uk-warns-russia-against-ukraine-230408927.html (26-01-2022)

[8] https://edition.cnn.com/2022/01/23/europe/german-navy-chief-resignation-intl/index.html (26-02-2022)

[9] https://www.military.com/daily-news/2022/01/18/russia-denies-looking-pretext-invade-ukraine.html (26-02-2022)

[10] https://www.scmp.com/news/china/diplomacy/article/3164563/sheer-fiction-china-denies-xi-asked-putin-not-invade-ukraine (26-01-2022)

[11] https://news.antiwar.com/2022/01/14/the-cia-has-been-training-ukrainian-paramilitaries-to-kill-russians/ (26-02-2022)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s