Kazakistan: Bir “Renk Devrimi” Kalkışması Daha

Ocak 13, 2022

08-01-2022: Ne demişler? Resmi olarak reddedilene kadar hiçbir şeye inanmayın! Bu söz, Kazakistan’daki mevcut durum için daha uygun olamazdı. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, bir basın toplantısında Kazakistan’ı kasıp kavuran şiddetin arkasında Rusya’nın iddia ettiği gibi ABD hükümetinin olup olmadığı sorulduğunda, hemen geçiştirdi: Olayların arkasında ABD’nin olduğuna dair bazı çılgın Rus iddiaları var… [Bu] kesinlikle yanlış ve açıkça sıradan Rus dezenformasyonun bir parçası”. [1] Rus hükümetinin, 2016 ABD Başkanlık Seçimlerine müdahale ettiğini –en ufak bir kanıt olmaksızın [2] – iddia eden ABD dezenformasyonu göz önüne alındığında, Psaki’nin söylemleri son derece havada kalıyor. Olayların biraz üstüne gitmek bile, Kazakistan’ı paramparça eden protesto kılığındaki şiddetli vandalizmin her yerine bulaşmış, alışıla gelmiş rejim değişikliği zanlılarının kirli parmak izlerini ortaya çıkarır. Bu zanlılara Ulusal Demokrasi Vakfı (NED – CIA’in “yasal” rejim değişikliği yaratma kolu) ve Anti-Komünist “Renkli Devrim” ustası milyarder George Soros ile onun Açık Toplum Vakfı (OSF) dahildir, ancak liste bunlarla sınırlı değildir.

Yabancı Fonlu “STK’lar

Bir “Renkli Devrim” hakkında bırakın devrimciyi, ilerici olan hiçbir şey yokTerim, genellikle, eski Sovyet Cumhuriyetlerine yönelik gerici rejim değişikliği operasyonlarını ifade ediyor, ancak bu operasyonlar Asya, Afrika ve Latin Amerika’da da gerçekleştirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, her zaman, Hükümet-Dışı Kuruluşlar veya Sivil Toplum Örgütleri (STK’lar) gibi görünen düzmece cephelerle birlikte çalışır ve OSF, ABD Dış Politikasının gizli fon aktarımları için ilk tercih edilen ortaktır. OSF, 1995’ten beri Kazakistan’da faaliyet gösteriyor ve 25 yılda 100 Milyon Dolardan fazla fon sağlandı. Kazakistan Sosyal Kalkınma Bakanı Darhan Kaletaev’e göre, kendisi ülkesinde faaliyet gösteren 53 uluslararası kuruluş, 30 yabancı hükümet kuruluşu ve 77 yabancı STK’dan haberdardır – bu kuruluşlar için sağlanan fonların %70’i ABD’den gelmektedir. [3] Bugün ülke genelinde faaliyet gösteren yaklaşık 16.000 yabancı fonlu STK’nın olduğuna dair bazı tahminler var ve bazıları bu sayıyı 22.000’kadar çıkartıyor[4]

Soros tarafından finanse edilen OSF tek değil, ama en bilinen ve göze çarpanı. Belarus’a karşı rejim değişikliği operasyonlarında son derece aktif bir cephe olan, Polonya merkezli, NED tarafından finanse edileNEXTA’nın yoğun bir şekilde olaylara dahil olduğuna dair bazı raporlar var. [5] Bu oldukça makul iddialar, NEXTA’nın Kazakistan’da açıkça şiddeti kışkırttığını, “protestoculara” el bombalarının nasıl kullanılacağını gösteren materyaller dağıttığını ve onla polise karşı silahlanmaya çağırdığını söylüyor. Yeni Yıl şiddeti hakkında Beyaz Saray “Kim… Biz mi?” derken, Twitter gönderileri, ABD Büyükelçiliğinin 16 Aralık 2021’de – neredeyse bir ay önce – Kazakistan’daki kitlesel “protestolar” hakkında zaten uyarıda bulunduğunu gösteriyor. [6] ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yumruklarını telgrafla göndermesinden bahset!

Protesto” Kılığındaki Vandalizm

Kazakistan genelinde çeşitli şehirlerin sokaklarındayanlış yönlendirilmiş (veya kasten yanlış yönlendirilmişbirkaç bin silahlı militan tarafından uygulanan orantısız şiddetin “gaz fiyatları” veya “yaşam standardı” hakkında bir “protesto” olduğu fikri, tamamen saçmadır. Hükümet bunu gerekçe olarak kabul edip istifa etmiş görünse de bu daha fazla şiddete mâni olma girişimiydi. Hükümet daha sonra LPG, motorin, benzin ve kamu hizmetleri için fiyat artışlarına ilişkin 180 gün süreli bir moratoryum ilan etti. [7] Ancak bu, ülke genelinde polise yönelik açık saldırılara yanıt olarak geldi. Almatı’da isyancılar polisin elinden demir kalkanları, copları ve miğferleri aldılar. Bazıları polis arabalarını ve hatta ambulansları [8] çaldılar, tabi ki onları devirip ateşe vermediklerinde! Güneydeki Çimkent ve Taraz kentleri de dahil olmak üzere birçok şehirde hükümet binaları basıldı ve saldırıya uğradı, 100’den fazla polis yaralandı. [9] Gerçek bir devrimde, bir kitle hareketi açıkça önce polisle çatışacaktır. Ancak “protestocuların” daha hiçbir provokasyon olmadan polise şiddetle saldırması, bunun siyasi hedeflerle organize edilmiş bir kargaşa (Terörizm) olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Şiddete dayanan rejim değişikliğini desteklemeyi reddeden masum siviller de hedef alındı. İsyancılar yaklaşık 500 sivili linç etti ve yüzlerce işyerini yağmaladı. [10] Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, “vatandaşlara yönelik ciddi ve doğrudan bir güvenlik tehdidi” olduğunu öne sürerek başkent Nur-Sultan’da iki haftalık olağanüstü hâl ve gece sokağa çıkma yasağı ilan etti. [11] Komünistler, Kazak hükümetini siyasi olarak asla desteklemeyecektir ancak Terörist isyanın Kazakistanlıların hayatını tehdit ettiği tartışılmaz. Başkan Tokayev ayrıca Rusya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın askeri bir ittifakı olan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) aracılığıyla yardım talep etmekte haklıdır ve bütün ülkeyi saran şiddet dalgası için “yabancı eğitimli Terörist çeteleri” suçlamak konusunda haklıdan da ötedir. [12] Şimdiye kadar Rusya, Beyaz Rusya, Tacikistan ve Ermenistan asker göndermeyi teklif etti, ancak Kırgızistan bekliyor. Yabancı birlikler kesinlikle herhangi bir “protestoya” müdahale etmeyecek, ancak stratejik varlıkları, askeri üsleri, madenleri ve rafinerileri korumak için kullanılacak.

Devrimciler olarak eski Sovyet Cumhuriyetlerinden herhangi birinin hükümetine asla siyasi destek vermezken, Rusya Federasyonu’nu hedef alan rejim değişikliği operasyonlarını kınıyor ve onlara karşı çıkıyoruz. Dahası, bugün Kazakistan, sahte COVID-19 “pandemisine” teslimiyetin bir ulusu emperyalizmin saldırılarından hiç de korumadığının bir başka örneğidir. Aksine, bu sadece Wall Street’i daha fazla tahribat yaratmaya teşvik ediyor. Küresel kapitalizm öyle derin bir krize girdi ki kendisini kurtarabilmesinin tek yolu işçi sınıfına karşı aşırı şiddete başvurmaktır. Emperyalizmden tek gerçek koruma, sosyalizmin bir kez daha Kazakistan bozkırlarına, Rusya ve Avrasya’ya geri dönmesidir. Bunun anahtarı, Lenin ve Troçki’nin Marksizmine dayanan uluslararası irtibatlı proleter öncü partilerinin inşası; Ulusallaştırılmış ve planlı ekonomilerin bir araya getirilmesi yoluyla kapitalizmin ortadan kaldırılmasıdır.

İŞÇİLER BİRLİĞİ

www.redfireonline.com

E: workersleague@redfireonline.com

[1] https://nypost.com/2022/01/05/jen-psaki-dismisses-russian-claims-that-us-is-behind-kazakhstan-unrest/ (08-01-2022)

[2] https://www.usatoday.com/story/news/politics/2019/03/25/muellers-russia-report-special-counsel-indictments-charges/3266050002/ (08-01-2022)

[3] https://www.kp.ru/daily/27348.3/4528358/ (08-01-2022)

[4] https://www.globalresearch.ca/video-crisis-kazakhstan-creates-new-area-instability/5766366 (08-01-2022)

[5] https://larouchepub.com/other/2021/4824-roman_protasevich_tool_of_angl.html (08-01-2022)

[6] https://www.sott.net/article/462832-Steppe-on-Fire-Kazakhstans-Color-Revolution (08-01-2022)

[7] https://www.enca.com/business/kazakhstan-limits-fuel-price-after-protests-over-hikes (08-01-2022)

[8] https://www.kp.ru/daily/27348.3/4528283/ (08-01-2022)

[9] https://english.alarabiya.net/News/world/2022/01/05/Kazakhstan-declares-state-of-emergency-in-Almaty-province (08-01-2022)

[10] https://www.malaymail.com/news/world/2022/01/05/kazakhstan-government-resigns-after-violent-protests-over-fuel-price/2033100 (08-01-2022)

[11] https://www.scmp.com/news/world/russia-central-asia/article/3162160/kazakhstan-president-declares-emergencies-protest (08-01-2022)

[12] https://www.scmp.com/news/world/russia-central-asia/article/3162294/kazakhstan-president-seeks-russias-help-violent (08-01-2022)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s